Palec zatrzaskujący może znacząco wpłynąć na komfort życia, utrudniając podstawowe czynności takie jak chwytanie czy pisanie. Choć z początku wydaje się to niewielkim problemem, dla osób, które z nim się zmagają, jest to dolegliwość wymagająca zrozumienia i właściwego leczenia. Z tego artykułu dowiesz się czym jest palec zatrzaskujący, jakie są jego główne objawy, i co najważniejsze, jak można go skutecznie leczyć. Zapraszamy do lektury!
Spis treści:
Co to jest palec zatrzaskujący?
Palec zatrzaskujący (ang. trigger finger) według ICD 10, czyli Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, jest chorobą układu mięśniowo-szkieletowego, charakteryzującą się zapaleniem błony maziowej i pochewki ścięgnistej jednego lub niekiedy kilku ścięgien zginaczy palców. Palec zatrzaskujący utrudnia swobodne zginanie i prostowanie palca, pojawia się blokowanie, ból i typowy dla tego schorzenia trzask towarzyszący prostowaniu palca.
U kogo najczęściej występuje zatrzaskujący palec?
Zatrzaskujący palec najczęściej występuje u osób w średnim wieku i starszych, choć nie jest to regułą. Może również wystąpić u dzieci. Problem ten dotyczy tak samo kobiet, jak również mężczyzn i może być związany z innymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca czy choroby reumatyczne.
Palce zatrzaskujące – objawy
Najbardziej oczywistym objawem jest trudność w zginaniu i prostowaniu palca, często z towarzyszącym bólem. W niektórych przypadkach można również usłyszeć charakterystyczne klikanie czy trzaskanie podczas ruchu palca. Z początku palec blokuje się zazwyczaj rano, a potem po odblokowaniu zwykle blokada ustępuje choć może utrzymywać się ból. W zaawansowanych stadiach palec lub palce zatrzaskujące mogą pozostawać w pozycji zgiętej.
Jak leczyć zatrzaskujący palec?
Leczenie palca zatrzaskującego zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W początkowej fazie można zastosować leczenie zachowawcze, takie jak zimne okłady, maści, środki przeciwzapalne i rehabilitacja. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie blokad sterydowych.
Kiedy należy wykonać zabieg na palec zatrzaskujący?
Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, w bardzo zaawansowanych przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się leczenie operacyjne zajętych pochewek ścięgnistych oraz ścięgien. Dzięki niej zatrzaskujące się palce będą mogły swobodne się zginać i prostować. Dostępne sposoby leczenia operacyjnego obejmują metody małoinwazyjne jak przezskórne przecięcie troczka, lub zabiegi wykonywane na otwarto.
Zatrzaskujące się palce a okres rekonwalescencji
Po wykonanym zabiegu na zatrzaskujący się palec, konieczny jest okres rekonwalescencji, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie zalecane są ćwiczenia rehabilitacyjne i unikanie nadmiernego obciążenia dłoni.
Wizyta u ortopedy na zatrzaskujący się palec
Jeśli zauważysz u siebie objawy zatrzaskującego się palca, zalecana jest wizyta u ortopedy. W Polsce można znaleźć wielu specjalistów w tej dziedzinie. Szukasz ortopedy w Ostrowie Wielkopolskim, który zajmie się Twoim problemem? Zapraszam do zapoznania się z moją ofertą. W procesie diagnostycznym wykonuję również USG narządu ruchu.